Jeden z mieszkańców Dubienki, zgłębiający od lat historię swojej miejscowości, dotarł do ciekawych informacji na temat nieistniejącego już mostu. Mógł on być najdłuższy w Europie. Nieistniejący most w Dubience w powiecie chełmskim był najdłuższym drewnianym mostem w Polsce i Europie? Tak podejrzewa mieszkający w tej miejscowości Damian, który od lat interesuję się historią swojej miejscowości. Z informacji jakie uzyskał, wysadzony w trakcie I Wojny Światowej drewniany most przez rzekę Wełnianka mógł dzierżyć dwa rekordy.

- Najdłuższy most w Polsce, czyli Most Solidarności, ma całkowitą długość 1712 metrów. Najdłuższy drewniany most w Europie miał z kolei długość 1285 metrów. Znajdował się w Wyszogrodzie i został rozebrany w 1999 roku. Nasz miał prawdopodobnie 1800 metrów, jednak nie są to oficjalnie potwierdzone dane – wyjaśnia Damian.

Postanowił więc zdobyć jak najwięcej informacji na ten temat. Niestety w oficjalnych źródłach nie zachowało się praktycznie nic na ten temat. Są tylko pojedyncze fotografie prezentujące dawny most. Już na pierwszy rzut oka, prezentuje się on niezwykle okazale.

- Moim zdaniem sprawa jest warta uwagi. Może ktoś ma jakieś informacje na temat mostu w Dubience lub ktoś coś wie o dłuższych tego typu przeprawach w Polsce i Europie ...

 

2016-04-16 095943gg-1024x523

 

3047

 

  Źródło: http://www.lublin112.pl/najdluzszy-drewniany-most-europie-byl-naszym-regionie-brakuje-wiarygodnych-danych-foto/#comment-125529